Pravidla RPG

Pochopit princip hraní tRPG není vůbec nic těžkého. RPG je zkratka z anglického značení ‚role-playing game‘. Spočívá v tom, že si vytvoříte vlastní virtuální postavu a vdechnete jí život. Je to, jako když si malé děti hrají s panenkami a vojáčky.  Vytvoříte si postavu podle svého gusta a za tu pak hrajete, tvoříte její osud.
 
To, co vaše postava říká, píšete mezi dvě hvězdičky (text bude tučný). To, co dělá, píšete mezi jednu hvězdičku (nastaví se kurzíva), a co si myslí, mezi dvě lomítka.
 
Například: Vstoupí do zasedacího sálu, rozhlédne se, usadí se na židli a tiše si povzdechne. To je zase den. Pohledem zahlédne Johna v hloučku jiných kolegů. //Musím si s ním promluvit, ale až nebude mít kolem sebe tolik lidí.// Z brašny vytáhne pergamen a psací potřeby, vše položí před sebe na stůl a začne si něco zapisovat.
 
I v tRPG se však mohou vyskytnout hráčské chyby. Některé vám přiblížím:
 
Příchod, odchod: Častá chyba. Kdykoliv někam vejdete, musíte zase odejít, než začnete hrát na jiném místě. Umíte se snad rozdvojovat? Ne. Vaše postava to taky neumí. Chápeme ale, že někdy se hra může protáhnout. Proto povolujeme hraní s jednou postavou na dvou místech zároveň. Musíte mít na paměti, kdy se daná hra odehrává. Např. s postavou jste na večeři, nestíháte to dohrát a začíná vám hlídka ve městě, kde vás přepadnou a zraní. Je nutné si pamatovat, že večeře se odehrává před hlídkou.
 
Délka hry: Délka jedné hry by neměla přesáhnout 7 dní od prvního postu. Každou hru je nutné ukončit odchodem.
 
Ovlivňování cizí postavy: Ne. Nic takového se nesmí stát. Musíte hrát pouze za sebe a neovlivňovat ostatní. To, že někomu nastavíte nohu, aby zakopl, ještě neznamená, že upadne. Musíte dát spoluhráčům šanci zareagovat a vypořádat se s podněty, které jste jim svým příspěvkem připravili.
 
Metagaming: Zákeřná věc. Je důležité si uvědomit, že vy nejste vaše postava a vaše postava nejste vy. Je tudíž důležité naučit se oddělit realitu od hry. Vy si můžete přečíst profily hráčů, jiné hry a dozvědět se tak spoustu informací, ale vaše postava ne. Co nezažije ve hře na vlastní kůži, to neví. A i když si můžete přečíst z profilu, jak se postava jmenuje, dokud se vám nepředstaví, vaše postava by o tom neměla vědět, nejedná-li se ovšem o všem známou postavu (například prezident)
 
Mary Sue/Gary Stu: Neboli dokonalá postava. Všechno zná, umí, je nejlepší, je nejkrásnější a nikdo ji nikdy neporazí. Hráč tohoto druhu postav si zřejmě myslí, že je středem vesmíru. Ne! Je mnohem zajímavější a zábavnější hrát za postavu, která má nějaké nedostatky a slabosti, než za téměř nelidskou bytost. Mary Sue a Gary Stu se stávají často neoblíbenými mezi normálními kouzelníky.
 
Historie postavy, vzhled a vlastnosti: Každá postava má tak jako i reálná osoba svoje typické charakterové vlastnosti a schopnosti. Vlastnosti vyjadřují hlavně povahu a charakter osoby.
 
Hry 18+: U nás jsou jakkoli zakázány hry pro dospělé s výraznou sexuální tématikou. Pokud potřebuješ nějak popsat tuto činnost, buď kreativní a popiš to jinak a krátce, např.: Společně ulehli do postele. Chvíli se líbali a nakonec prožili vášnivou noc.